X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
Giriş Yap Kayıt Ol

DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Önlenir?DDOS
 (Distributed Denial oService), yani dağıtık hizmet engelleme olarak isimlendirilmiş siber saldırı çeşididir. Bir bilgisayar ağının birçok bilgisayardan eşzamanlı olarak gönderilen verilerle doldurulması yoluyla kasıtlı olarak felç edilmesi olarak tanımlanabilmektedir.

Tek bir bilgisayardan yapılan DoS (Denial oService) saldırısından farklı olarak, DDoS dağıtık haldeki çok sayıda bilgisayardan aynı anda yapılır. Bir bilgisayar ağının erişimini kısıtlamak, durdurmak veya kesintiye uğratmak amacıyla, Hacker olarak ifade edilen kişilerin çok sayıda değişik bilgisayardan aynı anda yapılan Request/İstekler, sistemin Response/Cevap verme süresini uzatır veya tamamen engelleyebilir.

DDos Saldırı Yöntemleri

Normalde saldırı olmadan da yaşanabilen bir durumdur. Örneğin merakla beklenen bir sınav sonucunun açıklandığı web sitesine, aynı anda çok sayıda kullanıcının girerek işlem yapmaya çalışması genelde sistemin felç olmasıyla sonuçlanmaktadır.

Aynı anda doğal bir şekilde kapasitesinin üzerinde işlem isteği gelince de, sunucu bandwidth kapasitesi veya sistem kaynakları, bu isteği karşılayamayacak hale gelir ve web sitesinin yayını kesilir.

Bu işlem doğal olmayan yollardan, saldırganların ele geçirdiği çok sayıda zombi bilgisayar vasıtasıyla yapılması da benzer etkiye neden olur. Amaç sistemin kilitlenerek iş görmesini engellemektir.

Örneğin; alım satım yapan bir kripto para borsası olduğunuzu varsayalım. Anlık kesintilerde bile kullanıcılar işlem yapamayacak ve aşağı veya yukarı yönlü endeks hareketlerinde işlem yapamayacak ve maddi zarara uğramaları sağlanacaktır. Böyle bir durumda o borsa kuruluşu, imaj açısından ve maddi olarak ciddi zarar görecek demektir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(124 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Sunucunuzu Güvenli & Hızlıca Kuralım

Size özel sanal ve fiziksel sunucu seçeneklerimizi incelemek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

  •  7 / 24 Teknik Destek
  •  Kesintisiz Erişim
  •  Güncel Teknolojiler
Top